Inne usługi Holandia Formularz E301/U1

Postanowiłeś zakończyć przygodę z Holandią i zdecydowałeś się powrócić do kraju? Pamiętaj o formularzu U1!

 

Czym jest formularz U1?

U1 jest międzynarodowym formularzem, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Wcześniej widniał pod oznaczeniem E-301. Formularz jest w formie ujednoliconej i „prosty w użyciu” w związku z tym dla obcokrajowca nie ma znaczenia, w jakim języku on występuje.

Formularz ten jest dowodem potwierdzającym Twoje okresy składkowe na terenie obcego państwa, w którym wykonywałeś pracę zarobkową – w tym przypadku Holandii.

Zaletą formularza U1 jest również to, że de facto może zastąpić on świadectwo pracy z zagranicy, ponieważ zaświadcza o Twoim rzeczywistym okresie zatrudnienia.

 

Dlaczego warto posiadać formularz U1?

Zadbanie o to, by podsumować swój okres pracy w Holandii jest bardzo istotne z kilku powodów. Tym bardziej istotne dla tych osób, które zamierzają wyjechać bądź wyjechały z Holandii do pracy tymczasowej, nie planując osiedlić się tam na stałe. W tym wypadku zostaje zapełniona luka w Twoim zatrudnieniu, a Ty możesz starać się po powrocie do kraju o świadczenia emerytalne lub też o zasiłek dla bezrobotnych, który będzie uwzględniał okres Twojej pracy w Holandii.

 

Jak i gdzie otrzymać formularz U1?

Aby móc otrzymać formularz U1 należy złożyć wniosek w instytucji socjalnej, w kraju, w którym wykonywałeś pracę zarobkową – w przypadku Holandii jest to UWV.

Na podstawie wniosku otrzymasz bezterminowe ( bez możliwości przedawnienia ) zaświadczenie, które możesz wykorzystać w dowolnym – potrzebnym dla Ciebie momencie. Jest to niewielki koszt, a korzyści, jakie możemy w przyszłości dzięki niemu, odnieść są znaczące.

 

Jak wliczyć lata pracy w Holandii do lat pracy w Polsce?

Aby móc wliczyć swoje przepracowane w Holandii lata do lat w Polsce, które będą istotne do wyliczenia emerytury, renty czy też zasiłku dla bezrobotnych pobieranego w Polsce – musisz posiadać formularz U1.

 

Pamiętajmy o spójności danych, które przekazujemy

Zawsze musimy pamiętać o zachowaniu spójności naszych danych personalnych. W przypadku zmiany adresu należy urząd o tym poinformować, dlatego że urząd będzie kierował korespondencję na adres znany w systemie.

Do pobrania:

1.INSTRUKCJA E-301 NL

2.FORMULARZ – E-301 NL

3. Umowa inne usługi

4. Pełnomocnictwo