Finlandia

Chcesz uzyskać zwrot podatku z Finlandii?

Chętnie pomożemy !

Zastanawiasz się jak poradzić sobie z dokumentami, które otrzymałeś z fińskiego urzędu, pracując za granicą? Skontaktuj się z nami! Jesteśmy firmą, zajmującą się rozliczaniem podatków z zagranicy od 2006 roku! W swojej pracy zawsze kierujemy się rzetelnością oraz dbałością o Klienta. Zaufaj nam, a przekonasz się, że warto…

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali przychody na terenie Finlandii, a ich okres zatrudnienia przekraczał 6 miesięcy i pracodawca odprowadzał podatek wyższy niż 35%, to mają obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem podatkowym. Dotyczy to również polskich pracowników, którzy podejmowali legalne zatrudnienie u fińskiego pracodawcy lub byli oddelegowani przez polskiego pracodawcę do pracy na terenie Finlandii.

Rozliczenie podatku jest obowiązkowe. Termin rozliczenia przypada zawsze z początkiem maja. Dokładna data złożenia zeznania podatkowego widnieje na pierwszej stronie deklaracji podatkowej.

Za pierwszy rok zeznanie składa się w urzędzie podatkowym właściwym dla miejsca zamieszkania w Finlandii. W zeznaniu nie trzeba wymieniać dochodów uzyskanych przed podjęciem pracy w Finlandii lub po jej zakończeniu.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia się:

  • deklaracja podatkowa Veroskatt, którą podatnik otrzymuje z fińskiego urzędu podatkowego w kwietniu;
  • dokument Verotuspäätös, który stanowi załącznik do deklaracji;

Z jakich ulg można skorzystać w rozliczeniu z fińskim urzędem skarbowym?

Odliczenie z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego odpis przysługuje podatnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim i pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem na terenie Finlandii. Dodatkowo można z tego tytułu odliczyć rzeczywiste koszty podróży pomiędzy Polską a Finlandią.

– zakwaterowanie – opłaty udokumentowane lub potwierdzone na paskach wypłat przez pracodawcę;

– podróże pomiędzy Polską a Finlandią – koszty udokumentowane np. faktury za przejazdy.

Odliczenie kosztów płaconych na ubezpieczenia w innym kraju niż Finlandia. Należy przedstawić dokument potwierdzający wysokość składek na ubezpieczenie (formularz A1)

Pamiętajmy o spójności danych, które przekazujemy

Zawsze musimy pamiętać o zachowaniu spójności naszych danych personalnych. W przypadku zmiany adresu lub konta należy urząd o tym poinformować, dlatego że urząd będzie kierował korespondencję na adres znany w systemie, a zwrot podatku na konto widniejące w systemie urzędu.

Ponadto musimy zebrać informacje o dochodach w Polsce lub innych krajach. Niezbędna jest również historia naszego zatrudnienia, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz nazwa i adres pracodawcy.

 

Procedura zwrotu podatku „Krok po kroku”

1. Dostarczenie do nas niezbędnych dokumentów.

Na naszej stronie internetowej można pobrać komplet dokumentów niezbędnych do rozliczenia się. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja, jakie dokumenty należy do nas dostarczyć. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów wysyłamy dokumenty również na e-maila oraz za pośrednictwem poczty polskiej bezpośrednio do domu. Dokumenty można również uzyskać we wszystkich naszych oddziałach w całej Polsce.

2. Od sporządzenia deklaracji do otrzymania decyzji.

Odeślij do nas podpisane dokumenty, wtedy my zajmiemy się resztą. W momencie gdy posiadamy komplet dokumentów oraz opłaconą usługę przystępujemy do sporządzenia zeznania podatkowego. Osobiście wysyłamy je do odpowiedniego urzędu skarbowego w Finlandii. Urząd fiński wydaje decyzję pomiędzy wrześniem a grudniem danego roku. Decyzja podatkowa przychodzi bezpośrednio do Klientów i widnieje na niej dokładna kwota zwrotu oraz informacje dotyczące konta bankowego. W niektórych przypadkach należy potwierdzić konto, dlatego niezbędne jest zachowanie ciągłości korespondencji pomiędzy nami a urzędem. W trakcie rozliczenia deklaracji przez Fiński Urząd Skarbowy mogą przychodzić do Klientów pisma, których kopie prosimy w miarę możliwości jak najszybciej przesłać na e-maila lub pocztą tradycyjną, wtedy znacznie przyśpieszy to wydanie decyzji o zwrot podatku na konto.

3. Zwrot/ Dopłata podatku.

Po otrzymaniu decyzji podatkowej urząd przelewa zwrot bezpośrednio na konto podatnika. Zwrot jest wypłacany w grudniu danego roku. Jeśli kwota zwrotu podatku jest niezgodna z wyliczoną, to istnieje możliwość odwołania się od decyzji.

 Dokumenty do pobrania:

1. INSTRUKCJA FINLANDIA

2. FORMULARZ FINLANDIA

3. Umowa podatek

4. Individuals’ bank account notice

5. Pełnomocnictwo